Подробиці гострої історії

Подробиці гострої історії
Коли вже провів останній раз бритвою підборіддям, то подумав: а хто це придумав і вирішив дізнатися всю історію цієї процедури.

Бритва. Еволюція


Історія гоління майже така ж стара, як людство: близько 20 тисяч років тому наші предки почали видаляти волосся на обличчі - чому, невідомо. Можливо, дами кам'яної доби вирішили, що так чоловіки виглядають значно краще. А можливо, все виходило від абсолютно егоїстичного бажання людини не бути схожим на тварин хоча б зовні.
У справу йшло все, що траплялося під руку, – скребки, кам'яні ножі, порожні раковини молюсків для ретельнішого вищипування і т. д. У ритуальному екстазі чоловіки обмазували себе глиною, яку через деякий час безжально віддирали разом із замурованими вусами та бородою.
У залізний вік як загострилися соціальні відносини, але, як свідчать розкопки, удосконалилися знаряддя праці та, зокрема, пристосування для гоління. Тоді вперше з'явилися гострі залізні предмети. Однак гоління, як і раніше, залишалося досить небезпечним заняттям, а прилад для гоління вимагав значних удосконалень.


Гостра історія

Новаторами в галузі винаходу приладів для гоління по праву можна вважати людей військових. Саме вони у різні часи та історичні епохи творчо підходили до гоління. У перервах між битвами воїни розважали себе, наводячи глянець на щоках та підборідді, використовуючи для цього те, що було під рукою – шаблю, сокиру, ніж. Пізніше розваги переросли у звичку, за традицією, були закріплені в армійському статуті. А простий бойовий ніж еволюціонував у гостру небезпечну бритву.
Почався швидкий прогрес: 1100 р. до Різдва Христового в Європі вже користувалися попередниками сучасних бритв - бритвами з одним лезом і ручкою. Приблизно в 330 р. до Р.Х., за правління Олександра Великого, греки та римляни перейняли єгипетський метод гоління за допомогою бронзових скребків. Воїни почали голити не лише бороди, а й волосся на голові, щоб вороги не могли за них схопити. З того часу неголені дикі народи почали називати «варварами», від латинського слова «barba» – борода. Німецьке дієслово «голитися» (rasieren) теж має латинське коріння. Він походить від дієслова «rasare», буквально - дряпати чи шкребти.
Протягом наступних століть форма та матеріал бритви зазнавали деяких змін, проте в цілому залишалися колишніми, хоча окремі люди й зазнавали труднощів у поводженні з нею. Моряки першими з'ясували, що у морі досить складно без наслідків водити по обличчю гострою бритвою. Вони перестали це робити, і більшість із них відростила бороди. Той, хто міг собі дозволити, голився у цирульника. Вже давні греки відкривали салони для гоління, які у наступні століття стали установами, які мають велике соціальне значення. Там зустрічалися, щоб обмінятися новинами, побалакати, почитати газету. Для простих людей цирульник був центром сільського чи міського життя, а його відвідування замінювало благородні клуби. Заможні люди часто голилися за допомогою особистого слуги або принаймні викликали цирульника додому.
Небезпечна бритва хоч і зручніша за сокиру, але користуватися нею особисто могли тільки володарі міцної нервової системи. На Русі бояри взагалі відмовлялися наражати себе на ризик і, за однією з історичних версій, придумали теорію про особливу довгобороду гідність. Тільки завдяки цареві-революціонеру Петру I, який рубав бороди «з плеча», ми зуміли довести басурманам, що російський чоловік не гірший за татарина. Та що й казати, в історії всяке бувало.
У цю епоху найгірші справи з голінням були в армії. Розвиток військової техніки та військового мистецтва не дозволяли розслабитися та зосередитися у вільний від боїв час на улюбленому занятті. Кількість зарізаних при необережному голінні бійців постійно зростала і загрожувала перерости в загальнолюдську катастрофу. І рішення було знайдено військовим у відставці, який на пенсії міркував про шляхи порятунку солдатських життів. А може, через контузію його руки тремтіли, і голитися небезпечною бритвою він уже не міг. Ходять також чутки, що полковник просто вирішив зайнятися вигідною комерцією. Так чи інакше, але це йому вдалося. І на початку XIX століття відставний полковник Шик винайшов бритва. Процес гоління раптово перетворився на цілком безпечне заняття. Величина виступаючого леза була настільки мала, що зарізати себе чи противника було неможливо.
Ця подія варта того, щоб поставити його в один ряд з винаходом колеса. Процес удосконалення верстата для гоління лавиноподібно охопив найкращі уми людства. Удосконалилося все: леза за формою та хімічним складом, форма та дизайн ручки, маневреність та зручність головки. Кількість товарів, що супроводжували гоління, перевершила кількість відомих жіночих парфумів.


З XVIII століття до наших днів
Починаючи з XVIII століття, цитаделлю виробництва бритв було англійське місто Шеффілд (Sheffield). Пізніше з'явився другий центр для гоління - німецьке місто Золінген (Solingen). Число існуючих на той час марок і виробників було настільки велике, що сьогодні важко відновити історію їхнього розвитку. Сотні малих і великих підприємств постачали на світовий ринок безліч бритв. Бритви із Золінгена прославилися завдяки своєму першокласному заглибленню. Шурхотливий шелест, що видається ними під час гоління, нагородив їх додатковою назвою «співаючі бритви».
Золоте століття небезпечної бритви закінчилося в 1895 році, після того, як американський винахідник-аматор на ім'я King Camp Gillette (його дійсно так звали) втілив свою ідею - затиснути гостре лезо в ручці-тримачі. Свій винахід він назвав "safety razor" (безпечна бритва). І справді, гоління стало значно простіше і безпечніше. Народилося недовговічне леза для гоління, яке революційним чином змінило побут чоловічої частини людства. Хоча перші бритви Gillette надійшли на ринок тільки в 1903 році, історія для гоління почалася успішно: вже в 1904 році було продано 12,4 мільйонів штук таких бритв! Наступний етап у розвитку відбувся лише через півстоліття. Британська фірма Wilkinson Sword, заснована в 1772 для виробництва гармат і холодної зброї, в 1956 представила першу нержавіючу бритву. Але й у неї виник конкурент - електробритва, запатентована ще в 1928 Якобом Шиком (Jacob Schick). Перший її варіант був незручний у використанні, тому довго не мав попиту. Тільки в 70-ті роки, після того як американська фірма Ремінгтон (Remington) перевернула ринок, удосконаливши техніку, електробритви набули популярності і почали розкуповуватися у великих кількостях.

А 1975 року Марселем Біком (BIC) була створена перша одноразова бритва. Він запропонував принципово нову конструкцію бритви з голкою, що не знімається ("one-piece"), дуже зручною в застосуванні і гарантує чисте гігієнічне гоління, і, головне, дуже доступне за ціною. І сьогодні одноразові бритви дуже популярні у світі. Причина - у недорогому та одночасно якісному голінні, а також у можливості безперешкодно змінити бритву. Вся ідея "одноразовості" полягає в тому, щоб необхідну в даний момент річ можна було легко знайти, купити, використовувати, а потім без жалю викинути. Але щодо бритви визначення "одноразовий" не зовсім точне - життя кожної бритви варіюється в залежності від частоти використання, розмірів оброблюваної поверхні, характеристики волосяного покриву і т.д. Багато хто використовують бритви тижнями, а іноді й більше.
Щодо небезпечних бритв, то з їх численних виробників у Золінгені сьогодні залишився практично один - фірма Dovo, заснована в 1906 році. Поступово Dovo купувала і багато інших марок. Серед інших – «Бісмарк» (Bismarck), ім'я, яке вже 150 років красується на бритвах і говорить знавцям про чудову якість леза.
Серйозний спад промисловості небезпечних бритв почався з кінця 40-х років. У 50-ті роки у виробництві бритв на фірмі було зайнято лише 35 співробітників. У 1987 році було зроблено лише 7 000 бритв. Але через деякий час Dovo побачила потенціал небезпечної бритви як цінного подарунка та аксесуара для чоловіків, які цінують стиль. З того часу повільно, але вірно, справа пішла вгору.


Сучасна наука на службі у чоловіка
На стику тисячоліть за бритву взялися вчені-технологи, конструктори. В результаті їх мозкової атаки зараз на ринку пропонується безліч зручних сучасних верстатів для гоління.
З якими проблемами зазвичай зустрічаються під час гоління? По-перше, шкіра обличчя – не рівна напівсфера, а скоріше поверхня з химерними звивинами. Вилиці, щоки, підборіддя, а чого вартий тільки перехід від обличчя до шиї! Щоб провести бритвою за такими згинами, доводиться крутити руками, як фокусник. Хто чув пихтіння, що долинало з ванної, сопіння або просто добірну лайку, той зрозуміє. Не всім гоління до душі, а головне - займає купу часу.
Вигадали. Головці верстата надали плавну рухливість. Спочатку до простого туди-сюди додали рух з боку в бік, а потім оживили і леза, поставивши їх на пружину. Тепер при сильному або різкому натисканні леза бритви автоматично забираються, і необережний силач застрахований від порізів. До того ж такі верстати відчувають різні перешкоди на своєму шляху, залишаючи без зміни прищі, родимки та наклеєні мушки.

Не залишили без уваги вікові проблеми шкіри. Зморшки, без сумніву, прикрашають чоловіків, але мимоволі додають їм сивого волосся. Може, частково тому діди відрощують вуса та бороди, що вибривати мудре зморшкувате обличчя складно та довго? Але безвихідних ситуацій немає. Тепер є верстати зі спеціальними вставками, що розгладжують шкіру, не допускаючи утворення складок на шляху руху лез. А спеціальні платівки надають руху артистичну плавність. Звичайно, це не праска, всі зморшки після гоління залишаються на місці, але головне – чисте гоління, без порізів.
Друга головна проблема - гострота бритви, що лякає. Зрозуміло, що без цього обійтися неможливо. Щетину м'якою ваткою не змахнеш, травинкою не переб'єш. Чим бритва буде гострішою і твердішою, тим операція швидше і ефективніша. Але при цьому хочеться залишатися без лякаючих порізів. Іноді легше прибрехати, що дружина за вчорашнє подряпала, ніж визнати себе незручним у голінні. Сильна підлога здебільшого боїться виду крові. Можливо, це помста природи за колишню агресивність. Але на виручку знову прийшли технологи та дизайнери. На леза начепили спеціальні тоненькі грати. Тепер можна нескінченно вдосконалювати гостроту лез, порізи шкіри не страшні.
А молодих більше цікавить дизайн. Їм для ручку верстата роблять самих неймовірних форм. Дуже зручна, наприклад, із присосками. Приклеїв на стінку біля дзеркала – і не треба катувати дружину, куди бритва зникла.
Економним підійдуть леза з альфа-діамантовим покриттям, що за міцністю та гостротою перевершують усі сучасні аналоги. А тим, хто звик легко розлучатися з речами, підійдуть одноразові верстати.
Не будемо вдаватися до технологічних подробиць виготовлення лез. Методи вакуумного та плазмового очищення, склад аморфних нашарувань цікаві лише вузькому колу фахівців.
0
883
11.03.2019
Відгуків: 0

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
icon_viber icon_teleg icon_whatsapp icon_email